بتن سبک خود تراکم با دانه بندی سنگ پولکی پهن : مدلسازی و بهینه سازی

ترجمه و ویرایش : فرشاد جدی

چکیده : این مقاله مدل های آماری توسعه یافته را برای مطالعه تاثیر پارامترهای طراحی کلیدی بر روی خصوصیات بتن سبک خود تراکم با دانه بندی سنگ رسی پهن، ارائه می دهد. بیست مورد بتن سبک خود تراکم ترکیبی طراحی و تست شدند، و خصوصیات آنها مورد ارزیابی قرار گرفت تا تاثیر پارامترهای ترکیبی طراحی شده آنالیز گردد و مدلها توسعه یابند. این نتایج شامل قطر جریان ریزش، زمان جریان پیدا کردن در قیف V شکل، جریانJ-ring، اختلاف ارتفاع J-ring، نسبت L-box، ظرفیت پرشدن، جداشدگی درون الک، وزن واحد و مقاومت فشاری می باشد. مدلهای توسعه یافته برای ترکیبهایی با نسبت آب به مواد چسبنده 0.3 تا 0.4، مقدار زیاد آب با مواد افزودنی کم از 0.3 تا 1.2 درصد ( از کل محتویات مواد چسبنده) و کل محتویات مواد چسبنده از 410 تا 550 kg/m3 معتبر می باشد. این مدل ها، قادرند پارامترهای طراحی مخلوط موثر و اثرات متقابل آنها را که می توانند برای کاهش پروتکل آزمون موردنیاز برای تنظیم وزن LWSCCs مفید باشند، شناسایی کنند. سه نوع طبقه بندی صنعتی از ترکیبهای  ESH-LWSCC  با استفاده از مدلهای آماری بدست آمد و کارایی آنها طی تست های به عمل آمده با نمره ی خوبی مورد تایید قرار گرفت. سه کلاس صنعتی از ترکیبات ESH-LWSCC با استفاده از مدلهای آماری به وجود آمدند و کارایی آنها از طریق تست های به عمل امده تایید گردید. ترکیبهای ESH-LWSCC توسعه یافته قادر به راضی ساختن معیارهای EFNARC اروپا برای بتن خود تراکم هستند.

کلمات کلیدی: سنگ دانه پولکی پهن، بتن سبک خود تراکم، بهینه سازی چندمنظوره، نسبت آب به مواد چسبنده، افزودنی کاهنده آب به مقدار زیاد، حجم کل مواد چسبنده، مدل آماری

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید

رنگ ها و تاثیر آن در معماری

معماران و طراحان داخلی به هنگام طراحی، ساختمان را از نظر فرم، فضا، نور، بافت و رنگ مورد بررسی قرار می دهند، اما متاسفانه یکی از اجزایی که کمتر مورد توجه قرار میگیرد رنگ است. برای اینکه تاثیرات رنگ از همان ابتدا بر کل طراحی مشخص شود، باید آن را به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده از همان آغاز انتخاب نمود. نه اینکه بعد از اتمام طراحی، مبادرت به انتخاب آن کرد.

لازم نیست که طراحی رنگ، چیزی به هزینه های ساخت و ساز و یا تعمیرات اضافه کند. باید برای کار در پیش رو برنامه ریزی کنیم. بهترین راه این است که رنگ های نقاشی و سایر مصالح را به عنوان ترکیب ساده رنگ در نظر بگیریم.

موفق ترین طراحی رنگ در فضای داخلی باید در خور اهداف طراحی باشد و به آن واکنش نشان دهد. تناسب و تاثیرگذاری رنگ بر روند طراحی شامل موارد زیر است:

– هماهنگی با حال و هوای محیط

– جلب توجه

– تعدیل کردن فضا از نظر بزرگ و کوچک جلوه دادن آن

– تفکیک کردن و محدود کردن فضا

– جداسازی و تعریف فضا

– همسان و همگون کردن بافت فضا

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید

ترمووود

توسعه موارد کاربرد مصالح چوب ، ساخت مصنوعات متنوع و چند سازه ای در پناه علم و فناوری طی دهه های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است . با این وجود روی روشهای حفظ پایداری ظرافت این مصنوعات در محیط نصبشان و تدارک آموزه های کارآمد برای ارتقای مهارت های پیشگیرانه در بین دست اندرکاران صنایع تولید مصنوعات چوب و ترویج موارد مراقبت از اقلام کار چوبی در فضای زیست محیطی به ویژه در جوامع کشور های جهان سوم ، بسیار کم کار شده است . لذا عدم وجود آگاهی و شناخت کافی از این صنعت عامل عمده کوتاهی عمر مفید فرآورده های چوب در این جوامع میباشد.

این ماده طبیعی به لحاظ تنوع کاربردی که دارد در برخی از موارد به دلیل داشتن یک سری از مشکلات کاربردی مانند تخریب زیستی، تغییر ابعاد در برابر تغییرات رطوبتی هو و تأثیر پذیری از اشعه ماورای بنفش خورشید به صورت محدود مورد استفاده قرار می گیرد. متخصصین برای بهبود خواص مزبور از شیوه های متعددی از جمله آغشتن چوب به مواد سمی، استفاده از پوشش های بی رنگ یا رنگی برای محدود کردن جذب و دفع رطوبت و مقابله با اشعه خورشید استفاده نموده اند.

علیرغم آثار مثبت این روشها و مواد، بسیاری از شیوه ها به دلیل آلایندگی محدود، ممنوع و یا حذف شده اند. بدین سبب گرایش به سوی روش هایی است که به کمک آنها بتوان چوب را  بدون ایجاد آثاری زیانبار بر روی طبیعت تیمار کرد.

اصلاح چوب به این معنی است که با استفاده از مواد و روش هایی که آثار مخربی بر محیط زیست نداشته باشند و یا به عبارتی دوستدار طبیعت باشند، خواص چوب را برای بسیاری از کاربردها بهبود بخشید.

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید

کاربرد نانو فناوری در سیمان و سیال حفاری

امروزه نانوفناوری سبب ایجاد انقلابی در علوم مهندسی شده و به دلیل گستره وسیع این علم، صنعت حفاری را نیز مانند سایر صنایع تحت تاثیر قرار داده است. در این میان استفاده از علم نانو در بهبود خواص سیال حفاری به سبب بازده بالا، پایداری زیاد و روش های متنوع اعمال روی چاه، یکی از مهمترین جنبه های مورد بررسی توسط محققین می باشد. استفاده از نانوذرات در سیال حفاری، محققان را قادر می سازد تا با تغییر ترکیب، اندازه و توزیع نانوذرات، به سرعت خواص سیال حفاری را تصحیح نمایند. همچنین در عملیات سیمانکاری چاه نیز با استفاده از ترکیبات پیشرفته می توان بازده و بهره وری و نیز هزینه عملیات را با استفاده از نانوفناوری به میزان بسیار زیادی بهبود بخشید.

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید

سیستم پایش مبتنی بر BIM برای پروژه های گودبرداری عمیق شهری

مقاله  پژوهشی                                                                                        دسترسی باز

چن وو، سیانگ-رو لو و بین چن سیونگ

ترجمه و ویرایش : فرشاد جدی

چکیده

زمینه: گودبرداری های عمیق در مناطق شهری، این پتانسیل را دارند که، باعث اثرات نامطلوب  بر زمین و سازه های مجاور آن شوند. بنابراین، تخمین و کنترل اثرات زیست محیطی فرآیندهای ساخت و ساز گودبرداری های عمیق، الزامی است. به طور کلی، تیم های ساخت پروژه، ابزارهای پایش را به منظور کنترل و نظارت بر وضعیت های محیطی، مخصوصأ؛ در طول ساخت دیوارهای حائل، گودبرداری اصلی و زمانی که آب زیرزمینی درگیر است، نصب خواهند کرد. حجم زیادی از داده های پایش و اطلاعات پروژه، زمانی که پروژه پیشرفت می کند، تهیه می شوند و بیش از پیش، مدیریت جامع همه ی آن ها مشکل می شود.

روش ها: برای رسیدگی به مسائل فوق، این پروژه، یک سیستم پایش را بر اساس مدل اطلاعات ساختمان (BIM) به منظور، ادغام و تصویرسازی داده ها برای ارزیابی خطرات در طول پروژه های گودبرداری عمیق شهری ، توسعه می دهد. BIM، برای تهیه ی یک مدل جامع از مدیریت پروژه ی ساخت، می تواند استفاده شود. سیستمی که در اینجا توسعه یافته است، می تواند به اطلاعات لازم از مدل BIM دسترسی پیدا کند و اجازه دهد که، داده های عددی پیچیده، به طور موثر در یک فرمت تصویری قابل درک نمایش داده شوند. این سیستم از اجزای ساختمان هوشمند که شامل: خصوصیات داده ها و قوانین پارامتری برای هر پروژه می شود، تشکیل شده است. این سیستم، یک تیم پروژه را با هدف پایش کامل از پروژه ی در حال انجام، برای ارائه ی اطلاعات پیچیده ی پایش مهندسی به طور واضح و با سرعت، فراهم می کند.

نتایج: نمونه های آزمایشی از سیستم توسعه یافته بر روی گودبرداری ایستگاه O6  در مترو کائوسیونگ تایوان، برای نمایش پیشرفت مدیریت ایمنی برای سازه های مجاور در پروژه های گودبرداری عمیق شهری، ارائه شده است. خطرات و مسائلی که بر ایمنی گودبرداری و سازه های نزدیک، در طول پروژه اثر می گذارند، هرچه زودتر از طریق تصویر سازی موثر اطلاعات در سیستم، می توانند شناسایی شده و تیم های ساخت پروژه را قادر سازد تا به طور درست و سریع و به وسیله ی انجام دقیق ارزیابی خطرات و تصمیم گیری، به آن ها رسیدگی کنند.

نتیجه گیری نهایی:این سیستم به تیم های ساخت پروژه  در شناسایی و درک نقاط کور ممکن، زمانی که تلاش می کنند تا به ارزیابی خطرات در طول پروژه های گودبرداری عمیق شهری برسند، کمک  می کند و آن ها را قدر می سازد تا، تدابیری را برای کاهش سطح خطر اتخاذ کنند.

کلمات کلیدی: BIM، پایش، تصویرسازی داده ها، مدیریت داده ها، ارزیابی خطر

برای دانلود کامل مقاله کلیک کنید